Przypadkowy format i utrata zawartości dysku twardego lub też zawartości na naszym nośniku zewnętrznym to nic nowego. Tak samo jak zgubienie pamięci dawniej włożonej do komputera, która teraz gdzieś się zapodziała. Te sytuacja, są bardzo trudne i chyba nikt nie lubi o nich myśleć, a tak czy inaczej będziemy prędzej czy później ich świadkami. Wówczas format dysku dla mniej znanych z tym terminem kojarzy się głównie z końcowym i prawie nieodwracalnym procesem gdy musimy na zawsze pozbyć się danych. Tak nie jest i jest to w rzeczywistości fałszywy obraz. Jak więc nie dać się ponieść i uniknąć konsekwencji utraty danych i przywrócić na dysk pliki.
Osoby, które głowią się nad tym zagadnieniem jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku zewnętrznego lub każdego pozostałego nośnika, często nie są w stanie, prawdopodobnie pod wpływem emocji, myśleć racjonalnie. Popełniają błąd co może uniemożliwić odzyskanie danych. Kluczowe jest, by na dysku nie już po formacie nie dodawać nowych danych. Takie nowe dodanie zapisów spowoduje nadpisanie, co utrudni dalsze odzyskiwanie.
Warto mieć na uwadze, że nasze dane, wciąż są na dysku, ale teraz nie mamy do nich dostępu i system nie rozpoznaje danych z widoku interfejsu. W systemie mamy także funkcję na taką ewentualność jak chociażby DiskPart, które jako bardzo zaawansowane pozwala nam na podgląd dysku i jego ukrytych plików. Jeśli wiec mamy problem z tym jak odzyskać dane po formacie możemy skorzystać z narzędzi jakie są obecnie w postaci darmowych, ale też i płatnych programów co pozwoli nam na dokładne zdiagnozowanie problemu i być może naprawienie usterki. Warto spróbować jeden z nich by samemu ocenić czy damy radę sobie poradzić z naszym problemem bez konieczności sięgania po bardziej zaawansowaną pomoc. Dzięki programom mamy wgląd w szereg dostępnych partycji na dysku, które normalnie nie były by widoczne w normalnym użytkowaniu. Przeprowadzają skan dysku i uwidaczniają listę dostępnych partycji do użycia.
Po skończeniu mamy sytuację, gdy program pokazuje nam wyniki swojego skanu, a także wszystkie odnalezione pliki, które możemy w tym momencie zaznaczyć i przywrócić zarówno osobno jak i wszystkie z nich. Warto wiedzieć też, że odzyskiwanie danych z formatowanego dysku w tych programach pomaga nam w ich pełnym odzyskaniu poprzez zrobienie wcześniejszej wirtualnej kopii dysku jeszcze przed samym procesem odzyskiwania. Wówczas nie musimy martwić się że nasze przywracanie danych na dysku zniszczy jego kondycje, a my zmniejszymy swoje szanse na ich pełne odzyskanie.
W sytuacji gdy odzyskanie danych w poziomu konsoli nie działa, a instalacja dodatkowego oprogramowani także zawiedzie i nie daje pożądanego przez nas efektu warto wtedy skorzystać z bardziej profesjonalnej pomocy. Problem jakkolwiek złożony i poważny zdarza się bardzo często i jest powszechny. Tym samym takie sytuacje to nie koniec świata, gdyż nieopatrzne usunięcie danych spotyka zwykłych ludzi w domu jak i pracownikom instytucji państwowych i o tym także należy wtedy pamiętać.