Precyzyjna obróbka mechaniczna różnorodnych materiałów wymaga przygotowania planu pracy, w tym wyznaczenia linii cięcia i pogłębiania, a także wskazania punktów wykonania otworów. Do realizacji tego typu prac wykorzystuje się różne rodzaje suwmiarek traserskich. Jeśli chcemy skontrolować wymiary istniejących elementów, wówczas korzystamy z uniwersalnych suwmiarek, ewentualnie sięgamy po głębokościomierze, które są sprzętem pozwalającym mierzyć głębokość różnego rodzaju szczelin.
Popularne rodzaje głębokościomierzy
W warsztatach możemy spotkać się z kilkoma kategoriami tego typu narzędzi. Największą popularnością cieszą się stosunkowo tanie urządzenia analogowe składające się z charakterystycznej prowadnicy uzupełnionej podziałką i szczęk zabezpieczonych śrubą dokręcającą. Jeśli szukasz narzędzia zapewniającego większy komfort przy odczytach dokonywanych pomiarów, wybierz głębokościomierz cyfrowy, z elektronicznym wyświetlaczem pokazującym dokładną głębokość badanego otworu, najczęściej z funkcją pamięci kilku odczytów wstecz. Poza sposobem odczytu dokonywanych pomiarów głębokościomierze różnią się od siebie również konstrukcją i wynikającym z jej specyfiki przeznaczeniem. W sprzedaży znajdziemy modele z charakterystycznym hakiem na końcu prowadnicy, z igłą lub prętem prostym.
Do czego używa się tego typu narzędzi?
Podstawowym przeznaczeniem głębokościomierzy suwmiarkowych jest precyzyjny pomiar głębokości wszelkiego rodzaju otworów. Używając języka technicznego, mówi się o dokonywaniu pomiarów głębokości kieszeni, podebrań i występów, jakie pojawiają się w różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych. Głębokościomierze służą zatem sprawdzeniu głębokości wszelkich otworów w celu kontroli jakości wykonanych produktów, a także dla odwzorowania danego elementu, by móc wykonać jego wierną kopię charakteryzującą się ściśle określonymi wymiarami. Z tego typu narzędzi korzystają zarówno profesjonaliści (znajdziemy go w różnego rodzaju warsztatach i stolarniach), jak i majsterkowicze, którzy używają ich przy okazji realizacji precyzyjnych prac naprawczych lub konstrukcyjnych.
Zmierzenie głębokości nawierconego otworu, podcięcia czy odsadzenia bez zastosowania specjalistycznego modelu suwmiarki jest nie tylko niewygodne, ale i często wręcz niemożliwe. Oczywiście w sprzedaży, prócz tradycyjnych głębokościomierzy suwmiarkowych, znajdziemy również modele mikrometryczne, ale są to narzędzia mniej uniwersalne, które można wykorzystywać jedynie do pomiaru głębokości płaskich kieszeni, ewentualnie łatwo dostępnych schodków.